Dental Treatments 3

ריח רע מהפה

גורמים, טיפול ופתרונות לריח רע מהפה

הכל על ריח רע מהפה

ריח רע, שנקרא גם באשת הנשימה, הוא מצב בריאותי מביך שמשפיע על כ-30% מאוכלוסיית העולם. מצב זה נוצר בדרך כלל על ידי חיידקים אנארוביים (שחיים ללא חמצן), שמתרבים מתחת ועל פני הלשון, ולעיתים קרובות גם בגרון באזור השקדים. ריח רע זמני יכול להיגרם גם על ידי מזונות שהם באופן טבעי יצרני ריח. בדרך כלל, עבור אנשים בריאים, ריח ממזון הוא זמני וזרימת הרוק הרגילה תבטל אותו בתוך מספר דקות. אצל אלה שסובלים מפה יבש וממחסור ברוק, אפילו כמות קטנה של מזון ריחני שכזה, עלולה להסתיים בריח רע מהפה לאורך זמן.

מומחים טוענים שביותר מ-90% מהמקרים, מקורו של הריח הרע הוא בפה, בגרון ובשקדים. השיטה המדעית המוכחת והיעילה ביותר של הפסקת באשת הנשימה היא באמצעות התקפה על יכולת החיידק לייצר תרכובות גופרית נדיפות (VSCs) ועל ידי המרת ה- VSCs למלחים אורגניים ללא ריחות וטעמים. במילים פשוטות, יש להאט את הקצב שבו החיידקים יכולים לעכל חלבונים ופסולת מופרשת, ובכך לנטרל את הפסולת המיוצרת. באשת עשויה להצביע גם על בעיות בריאותיות אחרות שקשורות בדרכי העיכול, הגרון, השקדים, הכבד, הריאות או הכליות.

הגורמים לריח רע מהפה

יש גורמים רבים לריח רע מהפה, כשהעיקרי הוא הצטברות של חיידקים מייצרי ריח ושאריות מזון בחלל הפה. מזונות מסוימים ומצבים רפואיים עלולים להגדיל את הריח הרע. ריח רע מהפה יכול לנבוע גם מהיגיינת פה לקויה. על הלשון ישנם מיליוני גבשושיות שלוכדות חלקיקי מזון, ויוצרות קשר בין חיידקים גורמי ריח לחלקיקי מזון זמינים מתחת ועל פני הלשון. לכן יש חשיבות לצחצוח הלשון והשיניים.

עם זאת, בעצם לא ניתן להסיר חיידקים אלה מהלשון באמצעות הברשה. לכן, במקרה הטוב, זהו פתרון זמני, ומתסכל למדי עבור אלה שמאמינים שניקוי הלשון הוא פתרון קבוע לריח רע מהפה. חיידקים אלה הם למעשה חלק מהפלורה האוראלית הרגילה של האדם וצריכה להיות בפה על מנת לפרק חלבונים, כחלק מתהליך תקין של העיכול. גישה אחרת יותר קלינית היא להפריע לייצור הכימי של הריח ברגע המכריע, על ידי שימוש בתרכובות מחומצנות. (כאמור, חיידקים אלה הם אנאירוביים ולא יכולים לשרוד בנוכחות של חמצן).

ריח פה יכול להחמיר כתוצאה ממזונות מסוימים כמו:

  • בצל ושום שמכילים תרכובות גופרית מסריחות
  • גבינה, בשר ודגים שמכילים חלבונים צפופים שמשמשים כמקור לגופרית לאותם חיידקים אנאירוביים מייצרי הגופרית.
  • קפה הוא חומצי והופך יותר גרוע כאשר מוסיפים לו סוכר וחלב.
  • לעיסה או עישון טבק הופכים את הפה ליבש וללא רוק.
  • אי שמירה על היגיינת הפה והשיניים מובילה להצטברות חיידקים על השיניים והחניכיים, מה שמוביל למחלות ולדלקות של החניכיים.

הטיפול בריח רע מהפה

ברוב המקרים ניתן לטפל בהצלחה בריח רע מהפה. אם רופא השיניים קובע שמקור הריח הוא לא בפה, הוא יישלח את המטופל למומחה לבדיקות נוספות. במקביל, רופא השיניים ינקה את אזורי הפה בהם נלכד פלאק בין השיניים.

טיפול בתופעה תלוי בסיבות. באופן כלל, הרופא ימליץ על מי שטיפה ועל משחת שיניים שינטרלו תרכובות גופרית נדיפות. מחקרים מלמדים שמי פה ומשחות שיניים שמכילות כלור דו חמצני, נתרן כלורי או מנטרלי תרכובות גופרית נדיפות – עוזרות לשלוט בחיידקים המצויים בפה. אם המטופל חש יובש בפה, הרופא ימליץ על תחליפי רוק כדי להרטיב את הפה במהלך היום. מרכיבים טבעיים אחרים שהם יעילים הם: אלוורה, תה ירוק, שמן עץ התה ועוד.

חשוב להשתמש באופן יומיומי בחוט דנטלי ובמי פה, לנקות את השיניים אצל רופא השיניים או השיננית באופן קבוע. להשתמש פחות במזון שמזין את החיידקים שגורמים לריח רע. לעורר את זרימת הרוק על ידי מסטיק, או סוכריות ללא סוכר, כדי שלא יזינו את החיידקים. מדי פעם אפשר לשטוף את הפה עם מיץ לימון מהול במים, ולאכול תפוח ביום שיעזור ללחלח את הפה.

אם הבעיה נמשכת אפשר לשקול לקחת תוספי מזון כמו ויטמין C, D, E, B. צחצוח שיניים מדי פעם עם סודה לשתיה מסייע אף היא לנטרל את עודף החומצות המצויות בחלל הפה.

ריח רע מהפה קשור לעיתים רחוקות גם עם מחלות מסכנות חיים. חשוב להתייעץ עם רופא שיניים, או עם הרופא הכללי ברגע שיש כתמים לבנים על השקדים, פצעים בפה או חום. לפעמים ריח רע מהפה הוא תוצאה של בעיות בריאות קשות כגון סרטן הגרון והפה, HIV, זיהום, הפרעות במערכת העיכול או סוכרת. באשת יכולה להצביע גם על התייבשות או על חוסר באבץ. טפלו נכון בשיניים ובקרו אצל רופא השיניים לפחות פעמיים בשנה, כך תוכלו למנוע בעיות של ריח רע מהפה.